Hatco GR2AHL-60 Heat Lamp, Strip Type
SKU #:
GR2AHL-60
Compare
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Close Zoom
Ask a Question
Description
Options
Reviews
Description
Glo-Ray® Designer Strip Heater with Lights, 63-1/2" W, infrared, high wattage, tubular metal heater rod, single heater rod housing, designer aluminum construction, 1700 watts, 14" high legs, cULus, UL EPH Classified, Made in USA
Options
Additional lead
11'-15' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
1'-5' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
16'-20' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
6'-10' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
NOTE: Leads extended beyond standard with 5' leads through 1/2" conduit in leg cavity
Corner caps color options
Black, designer corner cap color (available at time of purchase only)
Dark Gray, designer corner cap color (available at time of purchase only)
Housing color options
Clear Anodized Aluminum housing, finish, standard (available at time of purchase only)
Designer Colors for Strip Heater housing; 6" or 9" x 60" long housing (available at time of purchase only) aluminum models
Insert panel color options
Black, designer inset panel color (available at time of purchase only)
Warm Red, designer inset panel color (available at time of purchase only)
Gray Granite, designer inset panel color (available at time of purchase only)
Hunter Green, designer inset panel color (available at time of purchase only)
White Granite, designer inset panel color (available at time of purchase only)
Navy, designer inset panel color (available at time of purchase only)
Antique Copper, designer inset panel color (available at time of purchase only)
Reflector & wattage note
What is included
Factory note: NOTE: Includes 24/7 parts & service assistance, call 414-671-6350
Sneeze guards
60" x 14" Sneeze guard one side (Available at time of purchase only)
60" x 14" Sneeze guard two sides (Available at time of purchase only)
60" X 7-1/2" Sneeze guard one side (Available at time of purchase only)
60" X 7-1/2" Sneeze guard two sides (Available at time of purchase only)
Light options
(4) Additional standard lamps installed (max. 2 per ft. less one, 2 per ft. less one standard)
Unit shipped with no bulbs (Sockets are installed & tested)
Halogen bulbs in lieu of standard display lights for 60" unit (5 bulbs) (available at time of purchase only)
Mounting options
Non-adjustable stand, 14" high, standard
Designer Non-Adjustable stand, 10" high in lieu of standard 14" high legs to match unit color, (available at time of purchase only)
4" Designer Overhead Mounts, in lieu of 14" standard (available at time of purchase only)
Designer Non-Adjustable stand, 12" high in lieu of standard 14" high legs to match unit color, (available at time of purchase only)
Designer Non-Adjustable stand, 16" high in lieu of standard 14" high legs to match unit color, (available at time of purchase only)