Hatco GRAHL-48D6 Heat Lamp, Strip Type
SKU #:
GRAHL-48D6
Compare
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Close Zoom
Ask a Question
Description
Options
Reviews
Description
Glo-Ray® Infrared Strip Heater, 48" W, high wattage, tubular metal heater rod with lights, double heater rod housing 6" spacing, aluminum construction, 2440 watts, NSF, cULus, Made in USA
Options
Additional lead
11'-15' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
1'-5' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
16'-20' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
6'-10' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
NOTE: Leads extended beyond standard with 3' conduit with leads
Light options
Unit shipped with no bulbs (Sockets are installed & tested)
Halogen bulbs in lieu of standard display lights for 48" unit (4 bulbs) (available at time of purchase only)
(3) Additional standard lamps installed (max. 2 per ft. less one, 2 per ft. less one standard)
Color for lamp housing
Clear Anodized Aluminum housing, finish, standard (available at time of purchase only)
Gloss Finish, for 15" or 18" dual housing for 48" long models (Available at time of purchase only)
Designer Colors for Strip Heater housing; 15" - 18" dual housing, units 48" long, aluminum models (available at time of purchase only) aluminum models
Reflector & wattage note
Tandem elements
Tandem Elements, dual (max. two elements end to end) (Available at time of purchase only)
What is included
Factory note: NOTE: Includes 24/7 parts & service assistance, call 414-671-6350
Reflector
Lamp reflector, bright annealed, 6" x 48" (Available at time of purchase only)
Sneeze guard
48" x 14" Sneeze guard one side (Available at time of purchase only)
48" x 14" Sneeze guard two sides (Available at time of purchase only)
48" x 9-3/8" Sneeze guard one side (Available at time of purchase only)
48" x 9-3/8" Sneeze guard two sides (Available at time of purchase only)
Mounting options
Adjustable tubular stand, 10" - 14", pair, not available in powder coated colors or with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 10", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 12", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 14", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 16", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 18", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 20", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 22", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 24", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)