Hatco GRAIHL-54D3 Heat Lamp, Strip Type
SKU #:
GRAIHL-54D3
Compare
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Close Zoom
Ask a Question
Description
Options
Reviews
Description
Glo-Ray® Infrablack Strip Heater, 54" W, high wattage with lights, metal sheathed heating element, double heater housing 3" spacing, aluminum construction, 2740 watts, NSF, CE, cULus, Made in USA
Options
Element wire guard
Element wire guard, dual 54" unit (Available at time of purchase only)
Additional lead
NOTE: Leads extended beyond standard with 3' conduit with leads
1' - 5' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
11' - 15' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
16' - 20' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
6' - 10' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
What is included
Factory note: NOTE: Includes 24/7 parts & service assistance, call 414-671-6350
Color for lamp housing
Gloss Finish, for 15" or 18" dual housing for 54" long models (Available at time of purchase only)
Designer Colors for Strip Heater housing; 15" - 18" dual housing, units 54" long, aluminum models (available at time of purchase only) aluminum models
Light options
Halogen bulbs in lieu of standard display lights for 54" unit (4 bulbs) (available at time of purchase only)
Mounting options
Standard chain mount kit, (2) "S" hooks, (2) 6" chains (Available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 12" (Available at time of purchase only) (2) pair
Non-adjustable tubular stand, 14" (Available at time of purchase only) (2) pair
Non-adjustable tubular stand, 7.5" (available at time of purchase only) (2) pair