Hatco GRAM-30D6 Heat Lamp, Strip Type
SKU #:
GRAM-30D6
Compare
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Close Zoom
Ask a Question
Description
Options
Reviews
Description
Glo-Ray® Infrared Strip Heater, 30" W, maximum wattage, tubular metal heater rod, double heater rod housing 6" spacing, aluminum construction, includes remote control enclosure & angle brackets, 1650 watts, cULus, Made in USA
Options
Color for lamp housing
Clear Anodized Aluminum housing, finish, standard (available at time of purchase only)
Designer Colors for Strip Heater housing; 15" - 18" dual housing, units from 30" long, aluminum models (available at time of purchase only) aluminum models
Gloss Finish, for 15" or 18" dual housing for 30" long models (available at time of purchase only)
Additional lead
NOTE: Leads extended beyond standard with 3' conduit with leads
1' - 5' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
11' - 15' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
16' - 20' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
6' - 10' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
What is included
Factory note: NOTE: Includes 24/7 parts & service assistance, call 414-671-6350
Mounting options
Non-adjustable tubular stand, 18", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 20", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 22", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 24", (2) pair, not available with cord (available at time of purchase only)