Hatco GRAML-132 Heat Lamp, Strip Type
SKU #:
GRAML-132
Compare
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Close Zoom
Ask a Question
Description
Options
Reviews
Description
Glo-Ray® Infrared Strip Heater, 132" W, maximum wattage with lights, tubular metal heater rod, aluminum construction, includes remote control enclosure & angle brackets, 4410 watts, NSF, cULus, Made in USA
Options
Color for lamp housing
Clear Anodized Aluminum housing, finish, standard (available at time of purchase only)
Gloss Finish, for 6" or 9" dual housing for 132" long models (Available at time of purchase only)
Designer Colors for Strip Heater housing; 6" or 9" x 132" long housing (available at time of purchase only) aluminum models
Additional lead
NOTE: Leads extended beyond standard with 3' conduit with leads
1' - 5' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
11' - 15' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
16' - 20' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
6' - 10' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
Reflector
Lamp reflector, bright annealed, 3" x 132" (Available at time of purchase only)
What is included
Factory note: NOTE: Includes 24/7 parts & service assistance, call 414-671-6350
Light options
Unit shipped with no bulbs (Sockets are installed & tested)
Halogen bulbs in lieu of standard display lights for 132" unit (11 bulbs) (available at time of purchase only)
Mounting options
Standard chain mount kit, (2) "S" hooks, (2) 6" chains (Available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 14", pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 16", pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 18", pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 20", pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 22", pair, not available with cord (available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 24", pair, not available with cord (available at time of purchase only)