Hatco UGAH-60D6 Heat Lamp, Strip Type
SKU #:
UGAH-60D6
Compare
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Close Zoom
Ask a Question
Description
Options
Reviews
Description
Ultra-Glo® Infrared Foodwarmer, 60" W, high wattage, double ceramic heat strip with aluminum housing, 6" spacer, with remote or attached control box, adjustable angle brackets, NSF, UL, Made in USA
Options
Finish
Clear Anodized Aluminum housing, finish, standard (available at time of purchase only)
Gloss Finish, for 15" or 18" dual housing for 60" long models (Available at time of purchase only)
Designer Colors for Strip Heater housing; 15" - 18" dual housing, units 60" long, aluminum models (available at time of purchase only) aluminum models
Gloss Finish, for 15" or 18" dual housing for 66" long models (Available at time of purchase only)
Designer Colors for Strip Heater housing; 15" - 18" dual housing, units 66" long, aluminum models (available at time of purchase only) aluminum models
Additional lead
NOTE: Leads extended beyond standard with 3' conduit with leads
1' - 5' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
11' - 15' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
16' - 20' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
6' - 10' Extended Electrical Leads (Available at time of purchase only)
Mounting option
Adjustable standard mounting bracket (allows 3" different mounting height & allows for conduit connection to end of unit)
Non-adjustable tubular stand, 18", (2) pair (Available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 20", (2) pair (Available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 22", (2) pair (Available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 24", (2) pair (Available at time of purchase only)
Non-adjustable tubular stand, 26", (2) pair (Available at time of purchase only)