Imperial IR-2-G36-C-XB Range, 48" Restaurant, Gas
SKU #: IR-2-G36-C-XB
Description
Pro Series Restaurant Range, gas, 48"W, (2) open burners & pilot lights, low simmer feature, cast iron grates, (1) 36" griddle, (1) convection oven, 1/2 HP blower motor, porcelain interior, (3) chrome racks, (1) open cabinet, bottom shelf, 3"W grease trough, removable grease can & crumb tray, stainless steel front, sides, backguard, shelf, 3-1/2"D landing ledge & kick plate, 6" legs with adjustable feet, 154,000 BTU, 45kW, NSF, CE, CSA Flame, CSA Star
Options
Flue backriser options
36" Griddle options
Gas safety & shut-off valves, flex hoses with disconnects
Griddle location
Open burner options
CE certification
What is included
  • Standard warranty: Limited one year parts and labor warranty, standard
Convection oven voltage
Gas type
Oven options
Door option
Mounting
Reviews
There are no reviews yet for this product.
In Stock
?
Retail Price
Retail Price:
Contact us for your price
Call 1 (800) 788-0772
Mon-Fri 9AM-8PM, Sun 12-6PM ET
Why don't we show the price for this item?
Contact us for your price
Call 1 (800) 788-0772
Mon-Fri 9AM-8PM, Sun 12-6PM ET
You will earn 15781 Reward Points
?
Imperial
Specifications
Brand Imperial
Burner Style Grates
Control Type Manual
Certifications NSF, CE
Quantity of Burners 2
Oven Type Convection
Range Base Style Convection Oven & Cabinet Base
Number of Burners 1 - 2
Total BTU 131000 - 224000
48" Griddle options (1) 36" Griddle
Burner Type Open burners
BTU 154,000 BTU
Heat Gas
Range Configuration Burners & (1) 36" Griddle