Jade Range JBR-36G-4-36 Range, 60" Restaurant, Gas
SKU #: JBR-36G-4-36
Description
Bistro™ Restaurant Range, gas, 60", (4) 30,000 BTU open burners right, (1) 36" griddle left, manual controls (NO TEMPERATURE THERMOSTAT), (1) standard oven, (1) cabinet, (1) chrome plated rack, stainless steel front, sides, tray bed & stub back, 6" adjustable legs, 227,000 BTU, CSAus, NSF
Options
Flex hose
Common battery/unitization
Casters & Flanged feet
Griddle options
Lift-off griddle plate
Outside USA
Plate shelf options
Extra oven rack
Cabinet shelf & door
Top options
Correctional package
Gas types
Warranty
Stainless steel options
What is included
  • Gas connections: (2) 3/4" Rear connections, standard
Reviews
There are no reviews yet for this product.
In Stock
?
Retail Price
Retail Price:
You will earn 17694.10 Reward Points
?
Jade Range
Warranty
  • NOTE: See model "WARRANTY SHEET" for more warranty information
    One year parts & NO labor warranty on international orders
    One year part & labor warranty
Specifications
Brand Jade Range
Control Type Manual
Certifications NSF
Oven Type Standard
Total BTU 225000 - 325000
Range Base Style Standard Oven & Cabinet Base
Number of Burners 3 - 5
Quantity of Burners 4 Burners
Heat Gas
Range Configuration (1) 36" Griddle